چهارشنبه, 30 بهمن 1398

.

تاریخچه

گروه كودكياري دانشكده پيراپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي مشهد در سال 1378 در دانشكده پزشكي تاسيس شد .اين گروه كار خود را در مقطع كارداني پيوسته بهداشت مدارس آغاز كرد و تا كنون بيش از 258 فارغ التحصيل داشته است بعضي از آنان در مدارس با عنوان مربي بهداشت جذب آموزش و پرورش شده و در جهت ارتقاء سطح بهداشت دانش آموزان تلاش مي نمايند .در حال حاضر گروه كودكياري با توجه به امكانات موجود گرايش بهداشت مدارس را در مقطع كارداني ارئه مي كند . و تاكنون ده دوره دانشجو پذيرش نموده است. گروه كودكياري داراي كارگاه بهداشت و امكانات سمعي و بصري جهت آموزش عملي و نظري دانشجويان مي با شد و همچنين دانشجويان اين رشته در مراكز بهداشتي درماني و مدارس سطح شهر تحت سرپرستي مربيان مهارتهاي عملي لازم را جهت ارائه خدمات بهداشتي درماني به دانش آموزان كسب مي نمايند.لازم به ذكر است اين رشته را ديپلمه هاي فني ، حرفه اي و كاردانش ميتوانند انتخاب نمايند همچنين ديپلمه هاي تجربي ميتوانند در اين رشته ادامه تحصيل دهند.

اهداف آموزشی گروه كودكياري

تربيت نيرويي است كه دانش و مهارت لازم را در زمينه هاي بهداشتي در واحدهاي آموزشي بر اساس اصول و موازين صحيح كسب نمايد و قادربه ارائه خدمات در مدارس و مراكز بهداشتي به منظور ارتقاء سطح بهداشت و سلامت دانش آموزان باشد.

ادامه تحصيل:

مربیان بهداشت و فارغ التحصیلان کاردانی بهداشت مدارس می توانند با شرکت در ازمون کارشناسی ناپیوسته علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند. همچنین این فارغ التحصیلان بدون در نظر گرفتن مرکز اموزش عالی فارغ التحصیلی(دانشگاه فرهنگیان/دانشگاه ازاد/مدارس عالی فنی) می توانند در دانشگاه علمی کاربردی و در مقطع کارشناسی ناپیوسته، رشته پیشگیری از اسیب های اجتماعی-اعتیاد(همه کاردانی های علوم پزشکی) و رشته مدیریت عملیات امداد و نجات (پودمانی یا ترمی) ادامه تحصیل دهند

وظایف مربیان بهداشت:

1-آموزش بهداشت به دانش آموزان بصورت رسمی و غیررسمی

2-کنترل رشد و نمو دانش آموزان

3-مراقبت مستمر از بهداشت و ایمنی محیط مدرسه و ارسال گزارش به مراجع ذیربط

4-بررسی وضع روانی و رفتاری دانش اموزان و تامین بهداشت مدرسه

5-انجام کمکهای اولیه در موارد اورژانس.

6-تشکیل و اداره واحد بهداشت مدرسه

7-همکاری با مسئولین در بیمه کردن دانش آموزان در برابر حوادث و پیشگیری امور مربوط به آن

8-همکاری با مراکز بهداشتی در امور کنترل و پیشگیری از بیماریهای واگیر و غیرواگیر

9-گزارش موارد بیماریهای واگیر و معرفی بیماران به مراکز درمانی

10-کنترل بهداشت فردی دانش آموزان و جدا نمودن دانش آموزان بیمار

11-آموزش بهداشت به اولیاء دانش آموزان و کارکنان مدرسه

12-نظارت و کنترل نحوه تغذیه دانش آموزان و نظافت بوفه غذایی.

حاضرين در سايت

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم